.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Hlavné mesto Kazachstanu je Astana, vyrástlo vďaka ropnému a plynnému bohatstvu

  • PDF
1481
Like!

astana-kazachzstan

Toto prosperujúce a moderné mesto, označujú architekti za zázrak.

.

.

V stepi, kde predtým žili kočovníci a kde stálo len pár jednoduchých prízemných domčekov, sa dnes týčia honosné budovy. Prezident Nursultan Nazarbajev, ktorý je vo funkcii od decembra 1991, dokázal zúročiť ropné a plynové bohatstvo tejto zeme. Peniaze, plynúce do štátneho rozpočtu, využil aj k nebývalému zveľadeniu hlavného mesta Astany.

Jej výstavbu dal na starosť japonskému architektovi menom Kisho Kurokawowi. Spolu s desiatkami tisíc robotníkov budú pracovať na Astane až do roku 2030, vtedy by mala byť dokončená celá výstavba.

Vodiči špinavých áut tam dostávajú pokutu

Ako sa žije v Astane?

Teraz ešte pôsobí ako mesto duchov, počet obyvateľov sa len pomaly zvyšuje, ešte ho stavajú a lákajú nových obyvateľov na prácu a dobré bývanie. Je vidieť, že majú dosť peňazí.

Stavby musia odolať teplotným výkyvom. Od plus 40 stupňov až po mínus 40, stále tam svieti slniečko, ale aj so štyrmi vrstvami oblečenia vydržíte v mrazoch vonku len niekoľko minút.

Kazachovia sú ústretoví a otvorení ľudia. Obchody sú tam tie isté ako u nás, služby fungujú a v reštauráciách sa dobre najete. V Astane až extrémne dbajú na čistotu.

Astana sa tvári svetovo, ale občas si treba dávať pozor na to, čo a kde si fotíte. Ak Vás policajti pristihnú, že si fotíte mesto, môžu vás požiadať o vymazanie fotiek.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina