.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Pripravte bicykel na novú sezónu, poradíme ako na to

  • PDF
8171
Like!

cistenie-bicykel

Tohtoročná sezóna bude pre cyklistov dlhá, mnohí už nevydržali a bicykle vytiahli už pred pár týždňami.

.

.

Lenže nestačí ho len vybrať z pivnice. Na sezónu sa musí pripraviť! Pri príprave bicykla je dobré postupovať po jednotlivých komponentoch,

tak, aby ste na žiadnu súčasť nezabudli. Začnite od reťaze.

Reťaz

Patrí paradoxne k najviac podceňovaním častiam bicykla. Pritom starostlivosť o ňu a predovšetkým včasná výmena môže majiteľovi bicykla ušetriť nemalé peniaze. Reťaz sa totiž počas prevádzky postupne vyťahuje a ničí prevodníky.

Skontrolujte či ju nie je nutné vymeniť. Reťaz dôkladne vyčistite od prachu, blata aj starého oleja. Špinavá reťaz zhoršuje napríklad chod preradovania. K vyčisteniu použite kefu a čistiaci prostriedok.

Nakoniec ju nechajte uschnúť a potom reťaz namažte špeciálnym mazadlom. K dostaniu sú rôzne druhy, podľa prostredia, v ktorom sa najviac pohybujete - sucho , bahno ...

Prehadzovačka

Taktiež prehadzovačku treba vyčistiť a namazať. Čistenie sa týka predovšetkým kladiek, po ktorých jazdí reťaz. Ručne odstráňte všetky nečistoty a naolejujte ložiská a čapy. Niekoľkokrát preraďte zvyšky oleja odstráňte.

Prevodníky

Vezmite si tvrdú kefu a poriadne ich očistite.

Brzdy

Čisté brzdy predĺžia životnosť bicykla. Rozpojte čeľuste bŕzd a očistite brzdové plôšky. Nezabudnite očistiť suchou handričkou tiež boky ráfikov.

Na kotúčových brzdách skontrolujte vrstvu brzdnej zmesi na kovových doštičkách. Ak je jej málo odrazí sa to na zlom brzdení, najmä vo vlhku.

Vidlica

Utrite ju suchou handričkou od nečistôt, gumené tesnenie premažte silikónovým olejom. Potom vidlicu niekoľkokrát propružte a prebytočný olej zotrite. U vzduchových vidlíc alebo tlmičov skontrolujte tlak prípadne dofúknite podľa vašej aktualnej váhy !

Pneumatiky

Pred výjazdom skontrolujte stav plášťov a nahustenie duše. Ak na plášťoch nájdete väčšie trhliny, alebo je už zodratý vzor ( najmä pri horských a trekingových bicykloch) , je čas na výmenu. Manometrom ( je súčasťou mnohých pumpičiek ) skontrolujte tlak v duši. Správna hodnota nahustenia duše, je vždy uvedená na boku plášťa.

Lanka

Nezabudnite ani na kontrolu laniek. Suché lanka môžu napríklad spôsobiť tuhý chod brzdy. V takom prípade je potrebné lanko vytiahnuť a namazať ho olejom. Lanka by ste mali približne po roku až dvoch kompletne vymeniť.

Skrutky

Nakoniec u celého kolesa dotiahnite všetky skrutky.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina