.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako žijú deti z celého sveta? Z detskej izby pre princeznú až po spanie pod hviezdami

  • PDF
6896
Like!

detska-izba13

Fotograf James Mollison cestoval po celom svete, zachytil deti a ich detské izby. Projektom Tam kde deti spia, chcel zvýrazniť aké majú deti práva a povinnosti.

.

.

Uvidíte ako žijú deti z rôznych častí sveta, z Číny, USA, Brazílie ... Je vidieť rozdiel medzi východom a západom, kde sú chudobní a kde bohatí a ako spôsob života formuje životy.

Na úvodnej fotke vidíte:

Dievčatko Kaya, 4 roky, Tokio, Japonsko: Kaya má vo svojej izbe všetky obľúbené hračky - je plná zajačikov a bábik, dominuje šatník plný šiat. Jej mama jej kupuje tri nové šaty každý mesiac. Otec pracuje ako železničný mechanik. Jej obľúbené jedlá sú mäso, zemiaky, jahody a broskyne. Keď vyrastie, tak by chcela byť karikaturistkou.

detska-izba4

Roathy, osem rokov, Phnom Penh, Kambodža: Roathy žije so svojou rodinou na skládke na okraji kambodžského hlavného mesta spolu s ďalšími päťtisíc ľudmi, ktorí platia nájom, aby mohli žiť na skládke. Jeho posteľ je vyrobená zo starých pneumatík. O šiestej hodine ráno sa Roath a stovky ďalších detí osprchuje a naraňajkuje v miestnom charitatívnom centre. Raňajky sú často jediným jedlom dňa. On potom trávi svoj deň prácou, konkrétne zberom plechoviek a plastových fliaš, ktoré jeho rodina predáva recyklačnej spoločnosti.

detska-izba11

Jyoti, 14 rokov, Makwanpur, Nepál: Jyoti opustila školu v mladom veku, aby sa stala slúžkou. Ale bolo s ňou zle zaobchádzané preto utiekla a teraz žije s jednou z jej sestier na vidieku, kde pracuje v poľnohospodárskej oblasti. Rodina spí na rohožiach v jednoduchom dome je otvorený oheň na ktorom si pripravujú jedlo.

detska-izba7

Joey, 11 rokov, Kentucky, USA: Joey je vášnivý lovec a pravidelne sprevádza svojho otca na poľovky do lesa. On je veľmi hrdý na svoje dve brokovnice a kuše. Svojho prvého jeleňa zabil, keď mu bolo len sedem. Miluje prírodu a tvrdí, že zvieratá by nemali byť zabíjané pre šport, ale len v prípade potreby jedla a oblečenia.

detska-izba

Tristan, 7 rokov, New York, USA: Tristan žije so svojím otcom, filmovým tvorcom a jeho matkou, ktorá je spisovateľkou na Manhattane v New Yorku, kde navštevuje Eco-školu. Jeho obľúbené jedlo je slanina a pizza. Keď vyrastie, tak by sa chcel stať majiteľom továrne na výrobu marmelády.

detska-izba6

Tzvika, 9 rokov, Beitar Illit: Tzvika žije v izraelskej osade na západnom brehu Jordánu, kde je 36.000 ortodoxných Židov. V izbe je televízia, noviny sú zakázané. Priemerná rodina má deväť detí, ale Tzvika má len jednu sestru a dvoch bratov, s ktorými zdieľa svoju izbu. Aj keď jeho škola je len dve minúty chôdze, vozia ho tam každý deň autom. V škole je náboženstvo najdôležitejší predmet, nasleduje hebrejčina a matematika. Šport je v škole zakázaný. Tzvika sa tiež rád hrá náboženské hry na svojom počítači a keď vyrastie chce byť rabín. Jeho obľúbené jedlo je rezeň a hranolky.

detska-izba12

Prena, 14 rokov, Kathmandu, Nepál: Prena je slúžka v domácnosti, býva v malom priestore v hornej časti domu u rodiny kde pracuje. Prena vykonáva domáce práce, ako je zametanie, upratovanie, varenie a pranie. Začína pracovať o piatej hodine ráno a končí o šiestej večer. Zarobí päťsto nepálskych rupií to je mesačne asi 3,77 euro. Peniaze posiela svojim rodičom, ktorí majú ďalších osem detí, navštevuje ich dvakrát do roka. Svetlo v jej živote je škola, ktorú navštevuje trikrát týždenne dúfa, že keď vyrastie tak sa stane doktorkou.

detska-izba8

Lamine, 12 rokov, Bounkiling Village, Senegal: Lamine navštevuje miestnu chlapčenskú školu a zdieľa izbu s niekoľkými ďalšími žiakmi. Jeho deň začína o šiestej hodine rannej. On a ostatní chlapci pracujú na školskom statku v popoludňajších hodinách študujú korán. Vo svojom voľnom čase, Lamine rád hrá futbal so svojimi priateľmi, keď vyrastie, chcel by sa stať učiteľom.

detska-izba9

Ryuta, 10 rokov, Tokio, Japonsko: Ryuta je majstrom v sumo zápasení. Je tri veľké jedlá denne, aby mal správnu váhu. Ryuta, ktorý žije s rodičmi a mladšou sestrou, patrí do skautského hnutia. On sníva, že sa stane moderátorom televíznej show, ale tiež dúfa, že bude mať rodinu.

detska-izba1

Delanie, 9 rokov, New Jersey, USA: Delanie žije so svojimi rodičmi a mladším bratom a sestrou vo veľkom dome v New Jersey. Detská izbu má len pre seba. Najdôležitejší je jej vzhľad, preto trávi veľa času "skrášlovaním" niekedy trvá hodiny, než si vyberie oblečenie na ďalší deň do školy. Nenávidí školu, radšej nakupuje a tancuje. Keď vyrastie chcela by sa stať módnou návrhárkou a vytvoriť svoje vlastné oblečenie.

detska-izba3

Jaime, 9 rokov, New York, USA: Jaime býva na najvyššom poschodí, v apartmáne na Piatej Avenue na Manhattane. Jeho rodičia vlastnia luxusné domy v Španielsku a v Hamptons na Long Islande. Navštevuje exkluzívnu a veľmi drahú súkromnú školu. Vo svojom voľnom čase chodí na džudo, plávanie, kickball, hrá na hudobný nástroj čelo. Jaime sa zaujíma o financie. Keď vyrastie, chcel by byť právnikom ako jeho otec.

detska-izba14

Indira, 7 rokov, Kathmandu, Nepál: Indira pracuje v miestnom žulovom lome spolu s rodičmi. Pracuje päť až šesť hodín denne a pomáha matke s domácimi prácami. Jej dom má len jednu izbu, s jednou posteľou a matracom, ktorú zdieľa so svojím bratom a sestrou. Ona tiež chodí do školy, čo je tridsať minút chôdze. Keď vyrastie chcela by stať nepálskou tanečnicou.

detska-izba16

Ahkôhxet, 8 rokov, rieka Amazonka, Brazília: Ahkôhxet je členom Krähe kmeňa, ktorý žije v povodí rieky Amazonky a má 1900 členov. Títo ľudia veria, že slnko a mesiac stvorili vesmír. Červená farba, ktorú má na sebe Ahkôhxet používajú v rituáli. Kmeň si loví zvieratá a zbiera plody. Peniaze získavajú od filmových štábov a fotografov, ktorí navštívia tábor.

detska-izba15

Alex, 9 rokov, Rio de Janeiro, Brazília: Alex nechodí do školy a namiesto toho trávi svoj čas žobraním na uliciach a kradne. Je závislý od fetovania lepidla, spí na ulici.

detska-izba10

Thais, 11 rokov, Rio de Janeiro, Brazília: Thais zdiela detskú izbu so svojou sestrou. Rodina žije v známom Cidade de Deus - Božie mesto - v Rio slume. Thais má rád brazílskeho popového speváka, ktorý sa volá Felipe Dylon. Chcel by sa stať modelom, alebo pediatrom.

detska-izba2

Dong, 9 rokov, Yunnan, Juhozápadná Čína: Dong žije s rodičmi, sestrou a dedkom. Svoju izbu zdieľa so svojou sestrou a rodičmi, ktorí vlastnia pôdu. Na pôde pestujú ryžu a cukrovú trstinu. Dong chodí do školy. Jeho obľúbené jedlo je bravčové mäso, sladkosti a zmrzlina. Keď vyrastie chcel by sa stať policajtom.

detska-izba18

Jasmine, 4 roky, Kentucky, USA: "Jazzy" žije vo veľkom dome s rodičmi a tromi bratmi. Jej izba je plná korún, ktoré vyhrala na súťažiach krásy. Jej voľný čas trávi prípravou a skúškami. Cvičí každý deň so svojím trénerom. Jazzy sa teší, že s ňou zaobchádzajú ako s princeznou, nosí pekné šaty a make-up. Keď vyrastie chcela by sa stať rockovou hviezdou.

detska-izba17

Rumunský chlapec, 4 roky, Rím, Taliansko: Chlapec nechcel fotografovi povedať svoje meno. Tento rumunský chlapec spí na matraci v oblasti na okraji Ríma. Rodina prišla z Rumunska autobusom po žobraní. Aj keď v poslednej dobe žil v stane, polícia ich odtiaľ vyhodila preto veľa cestujú a spia pod šírym nebom. Svoje voľné dni trávia na cestách. Nikto z jeho rodiny nikdy nechodil do školy.

detska-izba5

Justin, 8 rokov, New Jersey, USA: Justin je posadnutý športom. Hrá americký futbal, basketbal a baseball, ale futbal je jeho najobľúbenejší. Žije so svojou rodinou v štvorizbovom dome a jazdí školským autobusom do školy. Justin by sa chcel stať starostom New Jersey, alebo profesionálnym pokerovým hráčom.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina