.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Trápi vás nespavosť alebo bolesť hlavy? Stavte na medovku

  • PDF
1047
Like!

medovka

Namiesto prehĺtania liekov si radšej uvarte bylinkový čaj. Na čaj z medovky sa spoliehali už starí Gréci.

.

.

Mali po nej pokojný spánok a príjemné sny. Tým ale využitie tejto zázračnej liečivej rastliny nekončí.

Medovka je až 90 centimetrov vysoká rastlina z čeľade hluchavkovitých. Kvitne v júni až v auguste a jej srdcovité listy so zubatými okraji vonia po citrónoch. Vyhovuje jej miesto na priamom slnku alebo v polotieni vo výživnej pôde. Na záhonoch na ňu dajte pozor, pretože sa veľmi rýchlo rozmnožuje, takže časom zaberie dosť miesta. Rastlina vydrží asi päť rokov, potom si vysaďte novú. Práve teraz si ju môžete predpestovať zo semien za oknom alebo v parenisku. Za pár týždňov vyklíčia a vy potom sadenice presadíte von alebo do kvetináča.

Bylinka obsahuje silice ( citral , citronelal , geraniol , linelol ) , ich množstvo je ale veľmi premenlivé a závisí od počasia, starobu i pôvod byliny. Ďalej sú v nej triesloviny, horčiny, živice, organické kyseliny alebo minerálne látky. Ideálny čas na zber lístkov nastáva tesne predtým, než medovka rozkvitne. Keď rastlinu zrežeme, budete lístky žať aj viackrát ročne. Čerstvé listy spotrebujte pokiaľ možno hneď po zbere , alebo ju uchovajte niekoľko dní v chladničke. Prípadne ju dajte zamraziť, tým sa lepšie udrží silica, ktorú obsahuje. Pri sušení je najvhodnejšie prirodzené teplo. Zväzok byliniek zaveste do tmavej a dobre vetranej miestnosti.

Čaj na spanie, bolesť hlavy a depresiu. Na čo sa dá použiť medovka?

Šálka ​​čaju z medovky ukľudňuje neurózy, búšenie srdca, pôsobí proti nespavosti, zaháňa úzkosť, záchvaty hystérie a zmierňuje depresívne nálady. Zaberie aj na migrénu. Okrem toho znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu, tlmí bolesti v oblasti brucha a panvy, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva a napomáha liečbe chorôb žlčníka. Pri reumatických bolestiach si naordinujte medovkový kúpeľ a pri zápaloch ústnej dutiny alebo bolestiach v hrdle skúste medovkové kloktadlo. Ako ho urobíte ? Odvar z listov zmiešate s medom a jablčným octom. Z medovky sa od pradávna robili tiež obklady a masti na rany, pomliaždeniny, krvné podliatiny a štípance od hmyzu.

Slávne kvapky z medovky

Za slávu medovky môžu karmelitáni, ktorí z nej v 17. storočí začali vyrábať posilňujúci liek. Karmelitské kvapky môžete pridať do kúpeľov, použiť na masáže alebo užívať pri kolike, bolestiach hlavy, nervovej slabosti. Vyrobiť sa dajú z troch hrstí sušených lístkov medovky, plátku citróna alebo 20 g citrónovej kôry a 3 čajové lyžičky pomletého koreňa angeliky lekárskej. Všetko zalejte jedným litrom 40 - 50 percent alkoholu a takto nechajte asi 10 dní. Potom nálev sceďte a pridajte 3 kúsky škorice, 3 klinčeky, 10 g muškátového orieška. Po dvoch dňoch opäť preceďte, zlejte a uchovávajte uzavreté vo fľaši.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina