.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Daňové licencie, daňová licencia, daňové zákony 2014

  • PDF
6646
Like!

danove-licencie

Minulý rok v decembri bola v národnej rade narýchlo schválená novela zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iných zmien priniesla aj daňové licencie a zníženie daní pre firmy z 23 % na 22 %.

.

.

Prvýkrát sa uplatnia daňové licencie v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. Cieľom štátu je vybrať viac peňazí od podnikateľov. Aj keď príde o časť daňových príjmov odpočítaním jedného percenta, ale v konečnom dôsledku štát plánuje byť ročne v pluse niekoľko desiatok miliónov euro.

Ďalším cieľom je bojovať proti daňovým únikom. Daňovú licenciu bude platiť daňovník, ktorého daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako stanovená výška licencie.

To znamená, že ide o minimálnu výšku dane, ktorú daňovník povinne zaplatí, aj v prípade daňovej straty. V prvom roku budú od tejto povinnosti oslobodené len novovzniknuté obchodné spoločnosti.

Subjekty si však budú môcť zaplatenú daňovú licenciu započítať a to v troch bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch, ale len vo výške, ktorá presahuje daňovú licenciu. Výška daňovej licencie, ktorú takto bude možné započítať, teda bude závisieť od kladného rozdielu daňovej licencie a daňovej povinnosti.

 

Celkovo ministerstvo financií zavádza pre daňové licencie tri sadzby.

Neplatcovia dane z pridanej hodnoty (DPH) s tržbami do 500 000 euro budú platiť daňovú licenciu vo výške 480 euro,

platcovia DPH s tržbami do 500 000 eur budú platiť licenciu vo výške 960 euro,

a všetky subjekty s tržbami nad 500 000 euro budú platiť licenciu vo výške 2 880 euro.

 

Mnohí to vnímajú ako podporu veľkých firiem ktoré zarobia viac ako 500 000 euro zaplatiť nejakých 2880 euro z takého zisku, im nič nespraví. Ale malým firmám, ktoré sú v strate takéto nezmyselné poplatky môžu spôsobiť existenčné problémy. Asi rok dozadu malí živnostníci začali zakladať jednoosobové sro, aby sa vyhli vyšším odvodom, ktoré taktiež schválila táto vláda pre tých najmenších podnikateľov.

A teraz im pribudla nová povinnosť platiť daňovú licenciu. Takže nakoniec sú na tom tak isto ako živnostníci, len mali viac vybavovačiek po úradoch a zbytočných poplatkov za založenie. Zrušiť obchodnú spoločnosť nie je také jednoduché. V konečnom dôsledku je teraz rozdiel založiť si živnosť, alebo obchodnú spoločnosť.

Vyzerá to ako keby chceli zničiť tých najmenších, aby ostali len obrovské firmy, ktoré sú dotované štátom. Podľa európskych smerníc nie je možné zavádzať takéto licencie a mnohé štáty prehrali súd a museli zaplatiť pokutu.

 

Kto nebude platiť daňové licencie, pre koho to neplatí:

živnostníci

daňovník v roku v ktorom si založí firmu, nebude platiť daňovú licenciu

daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie,

daňovník s právnou formou verejno-obchodná spoločnosť,

Národná banka Slovenska

Fond národného majetku SR

daňovník v konkurze a likvidácii

daňovník prevádzkujúci chránenú dielňu alebo chránené pracovisko

 

Výnimky v prechodných ustanoveniach

daňovník, ktorý sa v priebehu roka 2014 zruší likvidáciou alebo na ktorého bude v priebehu roka 2014 vyhlásený konkurz, nebude podliehať povinnosti platenia daňovej licencie za zdaňovacie obdobie, ktoré sa končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie alebo dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu,

daňovník, ktorý v kalendárnom roku 2014 zmení zdaňovacie obdobie z kalendárneho roka na hospodársky rok, platí za zdaňovacie obdobie ukončené dňom predchádzajúcim dňu zmeny daňovú licenciu spolu s daňovou licenciou za bezprostredne nasledujúce zdaňovacie obdobie, to je daňová licencia sa uhradí v roku 2015.

.

.

ODPORÚČAME:

Účtovníctvo Bratislava Malacky Zahorie Lab Stupava Pezinok

Horoskop na rok 2014, čínsky rok koňa

Lamborghini Veneno Roadster vytiahne až 355 km za h

Letná brigáda v zahraničí: Rady, ktoré vám zachránia kožu!

Behanie je šport milionárov, päť dôvodov, prečo by ste mali s joggingom začať aj vy!

tags: danove licencie danova licencia danove zakony 2014

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina