.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako si vyrobiť sviečku a svietnik na sviečku?

  • PDF
25472
Like!

sviecky

Sviečky sú pekná hrejivá dekorácia do domácnosti. Skúste si ju vyrobiť sami.

.

.

Potrebujeme:

Vosk, knôt, 1 hrniec na vodný kúpeľ, starý hrniec na tepelnú úpravu vosku

Vosk sa dá kúpiť, knôt zoženiete v drogériách, alebo môžte použiť vosk zo starých sviečok /už majú knôty/, dá sa použiť aj voňavý včelí vosk.

Do sviečok nemôže ísť akýkoľvek knôt. Ideálny je bavlnený, ale na trhu sú aj papierové a drevené. Hrúbka knôtu je tiež dôležitá a vyberá sa podľa priemeru sviečky.

Knôt je veľmi dôležitou súčasťou sviečky. Je to vlastne dopravný prostriedok pre palivo plameňa. Ten musí vytvárať iba toľko tepla, aby vytvoril optimálne jazierko roztopeného vosku. Ak je knôt príliš hrubý, tepelná energia z plameňa je veľká, sviečka preteká - horí rýchlo a pretečený vosk znečisťuje svietnik. Plameň je nestály - sviečka bliká a dymí.

Na výrobu sviečok zo včelieho vosku možno použiť iba knôt kruhového prierezu ktorý je upletený z čistej bavlny, impregnovaný kyselinou boritou. Knôt je upletený tak, že jedno z vlákien pri jeho výrobe má vyššie pnutie, ktoré pri horení sviečky zabezpečí želané ohnutie vyhorievacej časti z plameňa.

Prebytočný nespotrebovaný knôt úplne odhorí, neodpadávajú do sviečky ohorky, ktoré by mohli zapríčiniť požiar! Pred použitím ho namočíme do roztopeného vosku a za tepla zotrieme prebytok vosku. Z hotovej sviečky musí prečnievať cca 1,5 cm a keďže je nasiaknutý palivom, sviečka horí dobre ihneď po zapálení.

sviecka-z-kavovych-zrn

Návrh knôtu : Odmeriame priemer budúcej sviečky a vyberieme knôt podľa tabuľky :

Knôt č.: Priemer sviečky (mm)

0 ................ 10

1..................12

2 .................15

3..................18

4...............20 - 25

5................. 28

6.............. 30 - 40

7 ..............45 - 55

8...............55 - 65

9...............65 - 70

10.............70 - 75

11 ..............80

Nádobky na sviečky

Pri príprave sviečky bez obalu vosk nalejte napr. do plastových pohárov dajte, ale pozor aby zniesli veľké teplo /na kávu, čaj/. Na sviečky v pevnej nádobe použite sklenené poháre, musia zniesť veľké teplo.

ako-vyrobit-sviecku

Postup:

Kúsky vosku nasypeme do kovovej nádoby a dáme do horúceho kúpeľa s vriacou vodou vo väčšom hrnci, necháme roztopiť. /ako keď sa roztápa čokoláda vo vodnom kúpeli/.

Ak použijeme kvalitný žltý včelí vosk, ktorý je zbavený akýchkoľvek nečistôt. Roztopíme ho v nádobe s dvojitým plášťom, najlepšie v nerezovej nádobe na preváranie mlieka - teplota vosku nesmie presiahnuť 80 St. C.

Aby knôt držal v strede nádoby pripevníme ho, alebo prilepíme sekundovým lepidlom. Položíme špajdľu a okolo nej obtočíme knôt.

Ak lejete vosk do sklenených nádob je ich dobré najprv v rúre zohriať na 40-50 stupňov, alebo zahrajeme horákom, aby po naliatí vosku nevznikli nepekné efekty na stenách nádoby.

Vosk lejeme na 2 až 3 krát. Počkáme kým prvá vrstva stuhne a potom lejeme ďalšiu. Inak sa nám stred prepadne alebo bude lievikový. Vosk sa chladnutím totiž zmršťuje.

ako-vyrobit-sviecku1

Necháme vychladnúť pri izbovej teplote nie v chladničke, inak môže vosk popraskať.

Nikdy nenechávajte horiacu sviečku bez dozoru.

ako-si-vyrobit-svietnik

Ako si vytvoriť svoj vlastný svietnik, stojan na sviečku ?

Prečo si nevytvoriť aj svoj vlastný svietnik ? Môžte si ho ozdobiť podľa seba. Takéto dekorácie sa hodia aj na romantickú večeru, alebo ako darček.

Treba použiť farby na sklo. Nakreslíte si vzory podľa fantázie a necháte vyschnúť. Návod na maľovanie na sklo.

ODPORÚČAME:

Vyrobte si svoju vlastnú domácu kozmetiku, pleťový krém, pleťovú vodu, alebo peeling

Ako si vyrobiť vlastné korenie, ako čarovať s korením?

Make-up umenie na viečkach, návod v článku

Servítková technika postup na rôzne podklady Decoupage

Ako si vybrať správny notebook?

tags: ako si vyrobit sviecku a svietnik na sviecku

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina