.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Cnie sa dieťatu v tábore? Nejazdite pre neho

  • PDF
6592
Like!

deti-v-tabore

Poslali ste potomkov do tábora a dúfali, že bude na chvíľu pokoj, lenže namiesto toho vám od nich chodia srdcervúce listy alebo dokonca sms s tým, že trpia a máte si pre ne prísť? Nerobte to.

.

.

Vo väčšine prípadov sa im nedeje vôbec nič a sú spokojné. Trocha clivoty navyše k táborom patrí. Ak chcete, aby z vašich potomkov vyrástli nesamostatní jedinci, ktorí sa budú držať vašej sukne ešte v dvadsiatich, prísť si pre ne samozrejme môžete, ale psychológovia ani táboroví vedúci to neodporúčajú. Rovnako ako vám budú vyhovárať aj obyčajnú návštevu. Niektoré tábory umožňujú rodičom, aby deti v polovici pobytu navštívili, ale nie je to dobre. A ak v ponuke takáto možnosť nie je, rodičia sa jej nedožadujú.

Pohľadnice áno, mobil radšej nie

Keď už chcete dieťa potešiť, pošlite mu balíček s nejakými dobrotami, počítajte však s tým, že sa o ne bude musieť trochu podeliť. A rozhodne mu často píšte, zapojte do toho aj ďalších príbuzných. Vyvarujte sa však infantilných obrázkov na pohľadniciach a podobne, pretože sa niekedy odovzdávajú hromadne.

Rozumné je, aby ste potomkovi nedávali do tábora mobil. Ak dieťa mobil rovno nestratí, nastanú zvyčajne dve varianty: dieťa buď telefón niekam pohodí a rodičom sa ani neozve. Alebo sa skutočne trochu nudí a potom píše domov vydieračské sms o tom, ako nemá čo jesť, všetci ho trápia a ešte ho v noci posielajú samotného do lesa.

Ak rodičia vybrali tábor s dobrými referenciami, skutočne sa nemusia báť nevhodného zaobchádzania ani nebezpečného správania. Samozrejme chodí sa potme aj do lesa, ale vedúci majú všetko pod kontrolou. Tým detom, ktorým sa cnie po domove venujú inštruktori viac času a nenútia ich, aby sa hneď do všetkého zapájali.

Slzy pri odchode prehltnite

Najlepšou prevenciou je správna motivácia, aby sa na tábor tešilo a nespájalo ho predovšetkým s odlúčením. Oplatí sa deťom povedať, ako sa kedysi na tábore páčilo vám, urobiť prednosť z toho, že bude stále vonku a treba si spolu naplánovať, čo podniknete, až sa vráti. Odpustite si vety, že spanie v stane alebo v chatke je síce nepohodlné, ale dá sa vydržať. Ani veta "tak nech sa ti nič nestane a hlavne nám píš" nie je najlepšia. Nehovorte, že sa vám bude cnieť, aj keď by to bola pravda - dajte si pozor, nech sa nerozplačete pri autobuse. Zároveň nedávajte dieťaťu najavo, že sa tešíte, ako si od neho oddýchnete, prišlo by mu to ľúto.

Ak sa domnievate, že potomok skutočne večer čo večer plače do vankúša a chcete si ho odviezť domov, nikdy mu to nesľubujte, najprv to preberte s vedúcimi. Tým by ste mali dôverovať pri posudzovaní toho, ako na tom dieťa je.

Ak vám povedia, že syn či dcéra tábor zvládnu, mali by ste z toho pri svojom rozhodovaní vyjsť. Je prirodzené, že sa pre nich chcete rozbehnúť, ale dieťa už pravdepodobne nikam druhýkrát nedostanete, v tábore sa toho pritom môže veľa naučiť. Navyše by ste vy sami prišli o zaslúžené voľno bez potomkov.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina