Fotografie v tomto článku nie sú nijako upravené - vznikli len vďaka prírode a rukám kaderníkov.
.
.
Králik na fotografiu naozaj existuje. Ide o plemeno, ktoré sa bežne chová aj u nás, o angorského králika. V Japonsku však týmto hlodavcom nechávajú narásť srsť, hlavne, aby bola čo najdlhšia. Potom ju ešte nafúknu alebo upravia tak, aby králik vyzeral niekoľkonásobne väčší.
Tieto králiky sú pritom jedno z najstarších známych plemien králikov. Králiky síce jedli už starí Rimania, ale nepoznáme jeho plemeno. Angorské králiky sa do Európy dostali v 17. storočí, zrejme z Turecka. Odtiaľ sa tieto zvieratká tiež dostali do Číny a následne do Japonska. Svoje meno získali vďaka podobnosti s angorskými mačkami a kozami. Až do začiatku 20. storočia bol angorský králik chovaný ako luxusné plemeno s cieľom dosiahnuť čo najdlhšej srsti, rekordne 24-40 cm. Až neskôr sa začala srsť spriadať a využívať ako vlna v textilnom priemysle.
Zázračná srsť
Srsť angorského králika dáva absolútne najjemnejšiu vlnu (12-17 mikrometrov) s dĺžkou 12-75 mm, hladkú a veľmi ľahkú. Vlákno je na povrchu mastné, preto odpudzuje vlhkosť, ľahko sa elektrostaticky nabíja a udržuje v sebe teplo.
Vlákna sa z králikov dvakrát ročne vyčesávajú a raz sa strihajú. Z každého zvieraťa sa tak získa 700-1000 gramov vlny. Dĺžka vlákna je rozhodujúci pre kvalitatívne zaradenie. Najdrahšie sú vlákna dlhšie ako 60 mm, pretože sa môžu pevne zmotať vo zväzku priadze a výrobky.
Priadza z angory je veľmi vhodná najmä na výrobu spodnej bielizne pre reumatikov, známe je ale tiež pletené vrchné oblečenie.
ODPORÚČAME:
Starý opustený dom v lese obývali zvieratá, fotky ako z rozprávky
Poď sa so mnou hrať! Sloníča sa snaží prebudiť psa
Biela Labuť hrbozobá, Labuť Veľká
Online Omaľovánka zvieratká v lese
Ako chovať suchozemskú korytnačku, aby sa dožila sto rokov?
tags: najchlpatejsi kralik sveta z japonska
.
.
< Predchádzajúce články | Ďalšie články > |
---|