.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako chovať suchozemskú korytnačku, aby sa dožila sto rokov?

  • PDF
16676
Like!

suchozemska-korytnacka

Suchozemská korytnačka potrebuje kvalitnú stravu, dostatok priestoru, slnečné lúče a uv žiarenie, zimný spánok a ohľaduplné zaobchádzanie.

.

.

Suchozemská korytnačka je pomerne náročným terárijným zvieraťom. Ak jej niečo chýba tak sa to prejaví až po čase, z čoho sa mylne môže zdať, že všeličo vydrží. V minulosti k nám dovážali korytnačky vo veľkom, ale väčšina neprežila ani prvý rok života. Dnes sú našťastie chránené a ich chov podlieha medzinárodnemu dohovoru CITES. Spolu so zakúpenou korytnačkou preto musíme obdržať aj certifikát potvrdzujúci jej pôvod.

Storočný kamarát s pancierom

Korytnačka zelenavá ( Testudo hermanni ) pochádza z južnej a juhovýchodnej Európy. Dorastá do dĺžky 25 cm a na pancieri sa strieda zeleno žltá a čierna farba. Pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť až sto rokov.

Terárium pre suchozemskú korytnačku

Párik korytnačiek potrebuje základňu terária veľkú aspoň 3 m2. Dno vyložíme hrubšou vrstvou piesku, časť možno pokryť kameňmi a drevom. Do terária umiestnime dostatočne veľké a stabilné úkryty.

Na mieste pre vyhrievanie by teplota cez deň mala dosahovať až 40 ° C, korytnačka však musí mať tiež možnosť ochladiť sa na mieste s teplotou okolo 20 ° C. Do rohu umiestnime veľkú plytkú misku s vodou, korytnačky z nej nielen pijú, ale občas sa v nej aj okúpu.

Nielen vegetariánsky jedálniček

Korytnačky sú prevažne bylinožravé, preto im podávame šalát a ďalšie nenadúvajúcu zeleninu a ovocie - časom spoznáme, ktoré druhy má korytnačka najradšej. V sezóne sú pre nich najlepšie plané rastliny, ako sú púpava, ďatelina, skorocel a ďalšie.

Vegetariánsky jedálniček musia doplňiť bielkoviny, u mladých korytnačiek by mali tvoriť až 30 percent, u dospelých (starších ako päť rokov) postačí 15 percent. Vhodné sú napríklad dážďovky, slimáky, naškrabaná surová hydina alebo chudé hovädzie mäso, varené vajíčko alebo namočené kvalitné granule pre mačky.

Potravu treba pravidelne obohacovať o vápnik v podobe drvenej sépiovej kosti alebo vaječných škrupín, podávame tiež multivitamínový prípravok pre plazy. Zvlášť pre mladé korytnačky je dostatok minerálov a vitamínov nevyhnutný pre správny vývoj panciera, ktorý je náchylný k mäknutiu a deformáciám. Nevyhnutný vitamín D si korytnačky vedia vyrobiť samé, a však potrebujú k tomu priame slnečné lúče. V lete je preto ideálne venčenie v letnom výbehu, v teráriu slniečko nahradí UV žiarenie zo špeciálnej žiarivky.

Opaľovanie korytnačkám svedčí

Vonkajší výbeh na záhrade korytnačkám poskytne možnosť slnenia, dostatok priestoru, čerstvú pastvu a nové podnety. Musíme ho však zabezpečiť proti prelezeniu aj podhrabaniu a predovšetkým treba malé korytnačky chrániť pletivom pred mačkami a vtákmi. Do výbehu umiestnime plytkú misku s vodou, nesmie chýbať dostatok tieňa, najlepšie pod kríkmi. Domček na spanie vystelieme senom.

Zimný spánok

Suchozemské korytnačky v prírode zimu prespia a zimný odpočinok potrebujú aj keď sú v zajatí po dobu troch až piatich mesiacov, približne od novembra do marca. Zazimujeme iba zdravé korytnačky, v debničke vyplnenej bukovým lístím, buničinou, hoblinami, senom apod pri stabilnej teplote 2 až 8 ° C.

Pred zazimovaním postupne znižujeme teplotu v teráriu. Týždeň pred ním ukončíme kŕmenie.

Dva dni pred uložením korytnačku vykúpeme v teplej vode, čo podporí vyprázdnenie.

Korytnačka by sa mala počas dňa či dvoch zahrabať a už sa nehýbať, čo opatrne skontrolujeme.

Ako miesto pre zimovanie sa hodí chladná pivnica, pozor na myši!

V núdzi sa osvedčilo aj zazimovanie v chladničke, kde korytnačke vyhradíme pokojné miesto. V chladničke musíme ešte častejšie ako v pivnici kontrolovať vlhkosť a substrát občas rosiť, aby nedošlo k dehydratácii. Tvrdo spiace korytnačku opatrná kontrola nezobudí.

.

.

ODPORÚČAME:

Zoznámte sa s ozajstným Mauglím! Toto dievčatko vyrastalo v divočine

Pochúťky pre silné žalúdky, zjedli by ste to?

Zaklínač levov vie že môže v sekunde zomrieť

Zvierací terapeut lama Rojo pomáha ľudom

Tiger je najohrozenejším druhom zvieraťa už ich je len 3200

tags: ako chovat suchozemsku korytnacku aby sa dozila sto rokov suchozemska korytnacka

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina