.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Späť do minulosti: Tvrdá detská práca na začiatku minulého storočia

  • PDF
16979
Like!

detska-praca3

Majiteľ tabakovej plantáže John Neal zamestnáva týchto dvoch chlapcov, ktorí drú podľa jeho slov od vidu do svitu.

.

.

Na spodnej fotke je Mexičan Manuel, ktorý nevie ani slovo po anglicky. Pracuje v Mississippi ako nosič ustríc. Za ním sú hory ulít.

Na fotografiách je zachytená ťažká detská drina zo začiatku minulého storočia. Zaznamenal ju fotograf Lewis Hine, ktorý bol najatý Národným výborom pre detskú prácu.

detska-praca2

Tento chlapec pracuje v uhoľnej bani 10 hodín denne za 0,75 dolára. Musí otvoriť a zatvoriť dvere pre vozidlá s uhlím. Nezdá sa to, ale v miestnosti je intenzívna tma, niekedy deti z tmy oslepli. Deti dýchali vlhký a prašný vzduch, mnoho z nich ťažko ochorelo, alebo zomrelo.

Hoci je detská práca už teraz zakázaná a privyrobiť si môžete až od pätnástich rokov, ešte stále sa nájdu výnimky. V šoubiznise žiadne obmedzenia neplatia a je len na rodičoch, ako naloží s detskou hviezdou, ale v krajinách tretieho sveta je ešte stále pravidlom, že len čo sa dieťa naučí chodiť, musí pracovať.

detska-praca1

Deti z fabrík na bavlnu museli často liezť po strojoch samy a spravovať ich holými rukami. Nannie Coleson /na spodnej fotke/ pracuje v pančuchárni, jej zamestnávateľ klamal o jej veku. Dievčatko má 11 rokov a on tvrdil, že má už 14. Vyšetrovatelia objavili v továrni desiatky ďalších detí.

Vzdelanie v tomto prípade nehrá žiadnu rolu, pretože je potrebné uživiť rodinu a škola stojí veľa peňazí. Detská práca, ale tiež znamená zničené a podlomené zdravie. Výnimkou nie sú nielen pracovné úrazy, ale aj pobyt v nevhodnom, nečistom prostredí.

detska-praca

Deti sa čoskoro začali správať ako dospelí. Ani jednému nie je viac ako 14 rokov. Podľa popisku u fotky bolo fajčenie u detí úplne normálne.

.

.

ODPORÚČAME:

Šesť najzáhadnejších a najstrašidelnejších miest na planéte, len pre dobrodruhov!

Unikátne sto rokov staré fotky psov a mačiek, ktoré pózujú ako ľudia

Najstrašidelnejšie miesto na svete je benátsky ostrov Poveglia

Vitajte v Amerike Ako vyzeral život chudobných emigrantov v 19. storočí

Vynálezy, ktoré vyzerajú úžasne, ale nikto si ich nekúpi

tags: spat do minulosti tvrda detska praca na zaciatku minuleho storocia

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina