.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Biela Labuť hrbozobá, Labuť Veľká

  • PDF
12310
Like!

labut-hrbozoba

Labuť hrbozobá - Labuť Veľká patrí medzi veľké vodné vtáky. Žije na rybníkoch, jazerách a vodných nádržiach, obýva stojaté a pomaly tečúce vody.

.

.

Má dlhý, esovite prehnutý krk. Od ostatných druhov labutí sa líši čiernym hrboľom, ktorý sa nachádza nad zobákom. Živí sa hlavne vodnými rastlinami.

Dlhý krk používajú na prehľadávanie dna a na vyťahovanie rôznych vodných tráv. Nepohrdnú ani malými rybkami, žabami, či hmyzom. Dospelá labuť spotrebuje denne až 4 kilogramy potravy.

Niektoré jedince odlietajú na jeseň do teplejších oblastí, niektoré prezimujú u nás na nezamrznutých vodných plochách, sú čiastočne sťahovavé.

Je vzácna a chránená.

Patrí medzi našich najväčších vtákov

Dĺžka tela: 145 - 160 cm

Rozpätie: 235 cm

Hmotnosť 8 - 20 kg

je jedným z najťažších lietajúcich vtákov

Hniezdo si stavia z prútia a tŕstia na brehoch vôd

Samica znáša obvykle 4-8 vajec

Mláďatá sa osamostatňujú po dvoch mesiacoch

Labute sú prekrásne pôvabné vtáky, ktoré akoby k nám prišli priamo z rozprávky. Pokojne sedia  na vodnej hladine jazier, rybníkov, či riek. Pred vzlietnutím z vody mávajú najprv krídlami a šliapu nohami hladinu, akoby po nej bežali a až potom sa ľahučko vznesú do vzduchu. Pri mávaní ich mohutnými krídlami vzniká šumivý zvuk lahodný každému uchu.

Väčšinou sú snehobiele, no na južnej pologuli žijú labute s čiernym perím. Operenie dospelej labute tvorí až 25 000 pier.

Labute žijú v trvalých partnerských vzťahoch. V marci až júni samička znáša do hniezda na brehu 5 až 7 zelenkavo bielych vajec. Mláďatá majú po vyliahnutí tmavosivé perie, ktoré im postupne zmizne a zmení sa na snehobiele ako v tej rozprávke o škaredom káčatku.

.

.

ODPORÚČAME:

Nádherné zábery hmyzu aké ste ešte nevideli

Zoznámte sa s ozajstným Mauglím! Toto dievčatko vyrastalo v divočine

Zaklínač levov vie že môže v sekunde zomrieť

Tiger je najohrozenejším druhom zvieraťa už ich je len 3200

Moderná špionáž hmyz v hlavnej úlohe

tags: biela labut hrbozoba labut velka

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina