.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Desať dobrých rád, ako sa ľahko a rýchlo presťahovať

  • PDF
10055
Like!

stahovanie

Raz a navždy zabudnite na prirovnanie, že je lepšie vyhorieť než sa sťahovať.

.

.

Keď si všetko zorganizujete a vopred rozmyslíte a aspoň čiastočne naplánujete, nemôže sa stať, že pri sťahovaní narazíte na nejaký problém.

Leto je ideálnym časom na sťahovanie, vonku je pekne, takže nemusíte s krabicami pobehovať v mrazoch, navyše doma sa pri balení a pri dodatočných opravách práši, preto môže celá akcia prebehnúť pri otvorenom okne. Navyše deti majú prázdniny  a tak môžu buď pomáhať, alebo ich môžete dať na týždeň k babičke, bez toho aby ich musela každý deň vodiť do školy.

A čo je dobré pri sťahovaní robiť a nerobiť?

1) Nespoliehajte sa len na seba

Pokiaľ chcete ušetriť peniaze a myslíte si, že všetko odťaháte sami, potom si uvedomte, že to síce asi zvládnete, ale bude vás to stáť trikrát viac času, viac nervov, energie a tiež poškodených kusov nábytku. Zverte ich preto radšej odborníkom. Sťahováci nerobia celý deň nič iné, preto zvládnu bleskovo rozložiť skriňu i posteľ, spoľahlivo ju obaliť bublinkovou fóliou, aby sa s ňou nič nestalo a často sú pri tom dokonca milí. Počítajte s týmto výdavkom (účtujú si zhruba 35 euro za hodinu) dopredu a uvidíte, ako vám potom nebude ani trochu ľúto zaplatiť za dobre a rýchlo odvedenú prácu.

2) Začnite čo najskôr

Čím skôr začnete baliť, tým menej stresu vás čaká. Až si budete dohovárať sťahovaciu firmu, rovno si od nej požičajte papierové krabice alebo iné obaly, väčšinou je to zdarma, alebo za malý poplatok. Využiť môžete pokojne aj krabice, ktoré vám radi dajú v supermarkete. Začnite pokojne mesiac pred samotným sťahovaním a samozrejme vecami, ktoré až do presťahovania nebudete potrebovať, teda zimné oblečenie, vystavený porcelán, knihy. Baľte pritom chytro a úsporne, každú medzierku v krabici vyplňte utierkou, každý pohár či tanier obaľte uterákom miesto starých novín.

3) Popisujte krabice

Ak sa po príchode do nového bytu nechcete zblázniť, píšte na každú krabicu, čo v nej je. Budete aspoň hneď vedieť, kam siahnuť, keď si budete chcieť rýchlo niečo uvariť, ísť sa osprchovať alebo napríklad prezliecť. Pri popisovaní buďte veľmi konkrétny, aj keď si pri tom možno budete pripadať ako blázon. Nepíšte len "oblečenie", ale "svetre", nepíšte len "riad", ale aj "hrnčeky a poháre". Ak je to pre vás jednoduchšie, nepopisujte podľa druhu vecí, ale podľa ich pôvodného umiestnenia, napríklad napíšte "modrá komoda", alebo "kuchyna - tretí šuflík", ak viete, že si určite spomeniete, čo tam bolo.

4) Vyhadzujte pri balení

Nič neuľahčí sťahovanie viac, ako keď sa počas balenia budete zbavovať starých vecí. Možno vám to dobu balenie predĺži o rozhodovanie, skúšanie a konzultácie s rodinou, ale vy ste začali už mesiac vopred, takže to nebude žiadny problém. Navyše ušetríte veľa miesta v krabiciach a času pri vybaľovaní! Budete mať istotu, že sa vám všetky vaše veci do nového bytu krásne vojdú.

5) prilepujte

Z nábytku odmontujte všetky úchyty a držiaky, dajte ich aj so skrutkami do malého vrecka a ten prilepte dovnútra do skrine. V opačnom prípade by ste ich už nikdy nemuseli nájsť. To isté platí pri odmontovaní garniže a dokonca aj pri balení elektroniky. Všetky diaľkové ovládanie šetrne prilepte ku svojim prístrojom, budete mať istotu, že sa nikam nezatúlajú.

stahovanie-do-noveho

6) Pozor na chladničku

Na obsah chladničky a mrazničky je dobré tiež myslieť aspoň týždeň dopredu a začať systematicky spracovávať všetko, čo sa rýchlo kazí - obzvlášť keď sa sťahujete niekam ďaleko. Rovnako pri balení jedla bez milosti vyhoďte všetko, čo je zbytočné prenášať. Zo zvyškov v chladničke tiež môžete pripraviť desiatu na deň sťahovania, ťažko budete mať čas niečo variť alebo chodiť do reštaurácie. Jedzte buď z obrúska a pite z fľaše, alebo vopred nakúpte plastové tanieriky a tégliky, ktoré ihneď vyhodíte, hlavne si nekomplikujte situáciu špinavým riadom! Čo sa týka samotnej chladničky, nikdy ju neklaďte , musí byť vždy vo zvislej polohe. Než prídu sťahováci, vypnite ju, odstavte od steny a vyprázdnite nádržku na vodu.

7) Myslite na to najhoršie

Na koniec sťahovania si nechajte len to najnutnejšie, čo naozaj neustále potrebujete, základné oblečenie, pár kusov riadu, čistiace prostriedky. Ak sa sťahujete na dlhšiu vzdialenosť, zbaľte si do menšej tašky veci na dva dni. Jednoducho len pre prípad. Nikdy neviete, či sťahovacie auto nebude mať meškanie a podobne. Z rovnakého dôvodu prepravujte vo vlastnom aute všetky dôležité dokumenty a pre istotu aj cennosti.

8) Nezabudnite na internet

Telefón a internet sa vám môže zdať ako detail, ale keď na ne zabudnete, môže sa stať, že budete zbytočne o mesiac dlhšie platiť účty zo starého bytu a v novom sa zrazu nebudete môcť pripojiť na internet a treba si objednať pizzu, prípadne rýchlo vybaviť dôležitý pracovný e-mail. Preto sa na tieto veci informujte pokojne aj tri mesiace dopredu , nech viete, kedy vypovedať zmluvu a kedy začať novú, aby všetko pekne nadväzovalo a vy ste mali všetok komfort.

9) Urobte si plánik

Máme na mysli plánik rozostavenie nového bytu, aspoň pomyselný. Rozmyslite si, na aký účel budú izby slúžiť a ktorý nábytok a krabice kam prídu. Uľahčíte tak prácu nielen sťahovákom, ktorí sa nebudú musieť s ťažkými predmetmi motať po byte , ale aj vám samotným - nebudete sa musieť pri vybaľovaní ťahať s krabicami z jednej izby do druhého.

10) Vyhadzujte aj pri vybaľovaní

Po nasťahovaní určite nestihnete vybaliť všetky krabice behom jedného dňa. Niektoré z nich vám budú v novom byte ležať dni, týždne, možno dokonca mesiace. Na jednu stranu to vôbec nevadí - aspoň si uvedomíte, že veci v nich vlastne vôbec nepotrebujete a krabice potom môžu letieť rovno do smetiaku ... V byte zrazu bude pekne upratané a navyše toľko voľného miesta!

.

.

ODPORÚČAME:

Extravagantný hausbót je na predaj za 292 000 euro!

Tomu neuveríte, pozrite sa do luxusného zámku, ktorý majiteľ vyhral v kartách!

Špeciálna bytovka pre obéznych Ak schudnú aspoň kilo platia nižší nájom

Chcete byť gladiátor? Prihláste sa do jedinej novodobej gladiátorskej škole na svete!

Vynálezy, ktoré vyzerajú úžasne, ale nikto si ich nekúpi

tags: desat dobrych rad ako sa lahko a rychlo prestahovat

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina