.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Aké vitamíny a minerály sú v ovocí tabuľka

  • PDF
21238
Like!

vitaminy

Vitamíny sú organické látky, dôležité pre fungovanie ľudského organizmu.

.

.

Pomáhajú udržať rovnováhu metabolizmu v tele, sú nevyhnutné pre správnu funkciu orgánov, tkanív, význam majú aj pri reprodukcii a raste. Keďže ľudské telo si nedokáže všetky vitamíny vyrobiť samo, preto je potrebné ich prijímať v potrave.

Vysvetlivky: A - vitamín A, B - vitamín B, B1 - vitamín B1, C - vitamín C, E - vitamín E, Ca - vápnik, P - fosfor, Mg - Horčík, Mn - Mangán, Fe - železo, K - draslík, Na - sodík, Zn - zinok, Kr - karotén, Gl - glukóza, Li - kyselina listová

Minerály sú anorganické látky obsiahnuté v ľudskom tele, len v malých množstvách. Celkovo tvoria 3-4 percent telesnej váhy. Viac než 60 rôznych minerálov sa v tele skladá z 22 dôležitých prvkov.

Vitamíny skupiny B sú súčasťou metabolických dráh organizmu, dôležité pre obehový a nervový systém, pomáhajú pri raste vlasov, nechtov a kože. Pri nedostatku vitamínu dochádza v organizme k chudokrvnosti, nervovým poruchám, vypadávaniu vlasov, kožným chorobám.

tabulka vitaminy

Vitamín C podporuje produkciu kolagénu, vstrebáva železo, má antioxidačné a protizápalové účinky. Pri nedostatku vitamínu nastávajú tráviace problémy, organizmus je nachylnejší k infekciám. Vitamín D je dôležitý pri vstrebávaní vápnika a fosforu. Podporuje správny rast kostí a zubov. Nedostatok vitamínu D spôsobuje poruchy kostí, svalov a zubov. Vitamín E je významným antioxidantom. Je potrebný pre funkciu obehového systému a pri zrážaní krvi. Vitamín K je nevyhnutný pri zrážaní krvi a pri tvorbe kostí. Nedostatok vitamínu K zvyšuje náchylnosť ku krvácaniu ďasien a slizníc.

Vápnik C a je nutný pri stavbe kostí a zubov, reguluje nervové a svalové funkcie, pomáha pri zrážaní krvi. Nedostatok vápnika spôsobuje krivicu, osteoporózu, zlomeniny, vysoký krvný tlak a arytmiu. Železo Fe prenáša kyslík k bunkám pomocou krvného farbiva. Nedostatok železa spôsobuje chudokrvnosť, poruchy krvného obehu, pálenie jazyka a ústne vredy. Draslík K je potrebný pre svalovú a nervovú dráždivosť, udržuje stabilný krvný tlak a činnosť srdca. Nedostatok draslíka spôsobuje apatiu, smäd a únavu. Sodík Na je potrebný pre udržanie vodnej a elektrolytovej rovnováhy v organizmu. Zinok Zn je potrebný pri vývoji tkanív, trávení a normálnej reprodukcii. Má protizápalový účinok. Nedostatok spôsobuje problémy pri reprodukcii, trávení, pri raste.

.

.

ODPORÚČAME:

Rakytník je cenná zásobáreň vitamínov a minerálov

Zázračný melón! Pre diétu, detoxikáciu tela a skvelý sex

Aloe vera zázrak, ktorý zahojí jazvy či pomôže unaveným vlasom

Mrkva je plná vitamínov a má výborné účinky

tags: ake vitaminy a mineraly su v ovoci tabulka

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina